A tűzszerészek technikai eszköztára sok izgalmas dolgot tartalmaz, melyek közül néhányat szeretnénk bemutatni: bombaruha, bombatakaró, robbanóanyag kereső kutya, Exfinder, Garrett, Vallon, UPEX, ORION.
Az emberi testre ható robbanások elemzését követően születtek meg az EOD és az IED területén dolgozó tűzszerészek részére és az aknamentesítők számára a bombaruhák. Az EOD-9 bombaruha termékspecifikációja magyarul: EOD-9 bombaruha.
Nos, a robbanóanyag kereső kutya nem igazán “Technikai eszköz” :), de nagyon sokat tud segíteni a robbanóanyagok felkutatásában, úgyhogy ebben a menüpontban szeretnénk írni róluk egy kicsit.
A robbanószerek felderítéséhez manapság mind a rendőrség, mind a vámosok világszerte kereső kutyákat alkalmaznak. A kiképzési folyamat az egyedek kiválasztásával kezdődik, majd a feladatra szakosodott kiképző központokban idomítják a kutyákat. A több ezer éves tapasztalat alapján mindössze 7 kutyafajta bizonyult alkalmasnak különböző keresési feladatokra: belga juhászkutya, német juhászkutya, skót juhászkutya, airdeale terrier, dobermann, óriás schnauzer és a rottweiler, de legnagyobb számban német juhászkutyákat alkalmaznak. A kiképzésre kiválasztott kutyákkal szemben támasztott legfőbb követelmények:
A kiképzés a kutyák játékosságára épül, hiszen apporttárgyukat keresik kezdetben, amellyel játszanak. A keresett anyag megtalálásakor az eb jutalomkent apporttárgyát kapja meg, mellyel játszhat. A feltételes reflex kialakulását követően a kutya agyában egymáshoz kapcsolódik az apport és a keresett anyag szaga, így a robbanóanyag érzékelésekor is az apportot szeretné megtalálni. A robbanóanyagkereső kutya vizsgagyakorlatai:
A kutyák a kiképzés során 10 dkg és 10 kg közötti robbanóanyag felismerését és jelzését sajátítják el. Egy kiváló képességű keresőkutya két-három méterről felismeri az általa ismert robbanóanyag szagát. A robbanóanyag-keresők azonban nem adhatnak hangot, nem kaparhatnak, hiszen ezek közül bármelyik detonációt válthat ki. Éppen ezért ők leüléssel, vagy fekvéssel jeleznek a kutyavezetőnek. A sikeres munka eredményeként, a robbanóanyag megtalálása után az eb az apporttárgy mellé dicséretet, simogatást kap, ami rendkívül fontos megerősítés számára.
A tűzszerészek elektromos robbantásoknál gyakran használnak a robbantóhálózat betáplálására robbantógépet vagy más néven detonátort. Lényege, hogy a robbantóhálózatba elektromos töltést jutatt, ezáltal a gyutacsokban lévő vékony ellenálláshuzal felizzik, a gyújtófej meggyullad és berobbantja a gyutacsban lévő primer majd szekunder töltetet. Megkülönböztetünk kondenzátoros és dinamoelektromos robbantógépeket. A gyakorlatban szinte kizárólag nagyfeszülségű robbantógépeket használunk (100-1000V), mert így sokkal kisebb keresztmetszetű vezeték is megfelel és akár több száz méterről is robbanthatunk tölteteket. További előnye, hogy a gyutacsok sorba is kapcsolhatók.
A tűzszerészeknek gyakran kell robbanóanyagot keresniük emberi szem által normál esetben nem látható helyeken, így például a föld alatt, esetleg járművek vagy csomagok belsejében. Mindehhez rengeteg technikai eszköz áll rendelkezésünkre: kereső tükör, kereső lámpa, endoszkóp, robbanóanyag detektor, különböző fémkeresők (ML1611, ML1620, EBEX 410), sztetoszkóp, vegyi reagensek, röntgen, szúróbot, hangdetektor (EBEX 2001 K). Ezeket az eszközöket cégünk elsősorban a lőszermentesítési munkálatok során használja.
Amennyiben rendezvények tűzszerészeti szempontú biztosítását végezzük, gyakran élünk két másik technikai eszközzel, a mágneskapuval (Garett, Ebinger) és a személyi motozóval. Ezek az eszközök abban segítenek minket, hogy a a tűzszerészetileg gyanús személyeket át tudjuk vizsgálni a helyszínen.